Mindenhol azt hallod, hogy mielőtt belevágsz bármilyen terméked fejlesztésébe vagy megalkotásába, végezz piackutatást.

Tudom, ez borzasztó félelmetesnek és egyben unalmasnak is hangzik – sok vállalkozó ki is hagyja ezt a fontos lépést, ami miatt lelassul vagy teljesen megáll a vállalkozása és márkája növekedése.

De mégis miért ennyire fontos a piackutatás?

Mert a piackutatás segít neked abban, hogy megtaláld az ideális ügyfeleid, azaz a célcsoportod.

Ha tudod, kik az ideális ügyfeleid, megtudod, milyen problémájukra keresnek megoldásokat. Ezáltal hatékonyabban tudod kidolgozni azokat a termékeket/szolgáltatásokat, amik valóban választ adnak a kérdéseikre és/vagy megoldást kínálnak a problémáikra.

Ez márkaépítés szempontjából miért fontos?

  • Mert szakértőként pozícionálod magad a márkád építése során. Ha nem a megfelelő célcsoportnak mutatod meg a szakértelmed, nem tudnak majd mihez kezdeni a termékeiddel vagy a szolgáltatásoddal.
  • Mert a márkatörténeted nem az ideális ügyfeleidnek fog szólni.

Tehát ez fogja megalapozni mindazt, amit a vállalkozásodban létrehozol.

És marketing szempontból?

Minden a tartalomról szól. A tartalmaid fogják behozni az új embereket a közösségedbe.

A tartalmaid fogják az emberekben kiépíteni a márkatudatosságot, ami miatt kapcsolatba akarnak lépni veled.

Most nézzünk néhány dolgot, amit feltétlenül meg kell értened az ideális ügyfeleiddel kapcsolatban.

  1. Demográfia

Megmutatja, amit feltétlenül tudnod kell az ideális ügyfeledről. Például: Most végezte el a főiskolát. Vagy ez a személy egy vállalkozó anya, aki kisgyermeket nevel.

Ne kizárólag általánosságban gondolkodj, azaz ne csak simán férfiakra vagy nőkre összpontosíts. Ismerd meg a célcsoportod. Minél jobban ismered és szűkíted a kört, annál könnyebben találsz megoldást a problémáikra.

  1. Mi az a probléma, amivel a célcsoportod szembesül?

Minden egyes vállalkozás a problémák megoldására épül.

Ha nem tudod vagy nem érted mi a problémája a célcsoportodnak, nagyon nehezen tudsz eladni nekik bármit.

Például az új célcsoportom azok a vállalkozó anyukák, akinek pici gyermekük van, emiatt folyton időhiányban szenvednek. Szeretnének a vállalkozásukban dolgozni, de a pici gyerek miatt szinte lehetetlen, ezért úgy érzik, hogy vállalkozásukkal nem jutnak előre, a kicsire nincs elég idejük, és a családi életben is helyt kell állniuk.

A termékem egy program lesz, vagy egy workshop, ami megtanítja ezeket az anyukákat arra, hogyan tudják 3 hónapra előre elkészíteni az időbeosztásukat a vállalkozásukban. Hogyan tudnak tervezni, célokat kitűzni, és a vállalkozásukban napi 1-2 órában hogyan tudnak hatékonyan dolgozni, ezáltal biztosítva a pénzügyi stabilitást.

Ahhoz, hogy el tudjam nekik adni a programom, mit kell tennem?

1.  Meg kell értenem, hogy a célcsoportom hol tart most

2.  Mit éreznek ezzel a problémával kapcsolatban (fájdalompont)

Mindez marketing szempontból azért fontos, mert a célcsoport megértése lehetővé teszi, hogy kapcsolatba léphessek az ideális ügyfelemmel. Az ő számukra pedig azt teszi lehetővé, hogy érezzék, meghallgatják és megértik a problémáikat.

3.  Hová szeretnének eljutni a problémájuk megoldásával vagy utána.

4.  Miért nem tettek eddig semmit azért, hogy a problémájuk megoldódjon?

Amikor elkezded ezt a pontot vizsgálni, szembe fogod magad találni rengeteg kifogással. Ezek viszont hihetetlenül hasznosak lesznek számodra. Miért? Mert valójában a kifogások is problémák, amire neked kell a megoldást „szállítanod”.

És most lássuk a legjobb eszközöket a piackutatáshoz …

 1.  Google

Hihetetlen, igaz? Bármikor felmerül benned egy kérdés, vagy valamire szükséged van, hol nézel utána először? Hát persze, hogy a Google-ben. Ezért is a Google a legjobb barátod 😊

Használd okosan. Írd be a keresőbe kulcsszavaidat – rögtön kidob rengeteg találatot. Ezt szűkítsd le fórumokra. Nézd meg ott milyen kérdéseket tesznek fel emberek. Milyen problémájukra keresnek megoldásokat.

2.   YouTube

Használd a YouTube keresősávját. Írd be a kulcsszavad. Például cukrász vagy és a piskóta sütés rejtelmeit szeretnéd megtanítani – akkor írd be a keresőbe, hogy „piskóta sütés” vagy „sponge cake”

A YouTube megmutatja neked a legnépszerűbb videókat a piskóta sütéssel kapcsolatban. Nyisd meg a videókat és olvasd végig a kommenteket. Ha tényleg népszerű az adott videó, akkor bizony rengeteg megválaszolatlan kérdést fogsz találni a komment szekcióban.

Hihetetlen, hogy a kommentekből mennyi mindent megtudhatsz a célközönségeddel és a problémáikkal kapcsolatban.

3.   Pinterest

Itt szintén a keresősávot használva megtudhatod, mire/milyen szavakra/témára keresnek rá

4.   Reddit

Nézd meg, hogy egy adott termékhez/szolgáltatáshoz milyen kérdéseket tesznek fel az emberek.

5.   Facebook csoportok

A márkád építése során te is beléptél már jópár facebook csoportba, ahol megtalálhatod az ideális ügyfeleid. (ugye beléptél?)

Az adott csoport keresőjébe írd be a kulcsszavad. Rengeteg bejegyzést fog neked a kereső megmutatni.

6.   Kérdőívek

Ezt a legjobban akkor tudod használni, ha már van meglévő követőtáborod vagy, ha van már e-mail feliratkozásod. Nem kell több száz vagy több ezer feliratkozó. (Ha még nincs e-mail listád, ITT megmutatom, hogyan tudsz néhány pofonegyszerű lépésben e-mail listát építeni.)

Specifikus és konkrét információt szerezhetsz azoktól, akik már igent mondtak a márkádra.

3 havonta tegyél fel nekik egy kérdést. Kérdezd meg, mi az, amivel most meg kell küzdenie. Milyen tervei vannak a következő 3 hónapban? Milyen kérdésre keresi most a választ. Milyen tartalmat szeretne, hogy készíts, ami segítene a problémája megoldásában.

7.   AI

Te jó ég! Mennyit küzdöttem ellene! Hülyeségnek tartottam, és időpazarlásnak. Aztán „megismerkedtünk egymással” 😊 Ma már tudom, hogy butaság lenne figyelmen kívül hagyni az AI erejét.

Nekem személyes kedvencem a Copilot – egyedülállóan segíthet a vállalkozásod sikeres piackutatásában. Hogyan?

Keresési trendek elemzése: Felkutatja, hogy milyen kulcsszavakra és kifejezésekre keresnek a potenciális ügyfelek az interneten.

Kérdésötletek generálása: Összeállít egy listát olyan kérdésekről, amiket a célközönséged feltehet. Például: „Hogyan válasszam ki a legjobb terméket vagy szolgáltatást?” vagy „Milyen megoldások léteznek az X problémára?”

Versenytárselemzés: Összefoglalja, hogy a versenytársaid hogyan pozicionálják magukat, és milyen témákról beszélnek, ami segíthet azonosítani a piac hiányosságait.

Kreatív tartalomjavaslatok: Inspirációt nyújt ahhoz, hogyan közelítsd meg a célközönséged úgy, hogy a blogcikk releváns, és megoldásközpontú legyen.

Összefoglalva:

Az internet kimeríthetetlen forrás, ha meg akarod ismerni a célcsoportodat. A piackutatás révén érthetőbbé válik a nyelvük, a problémáik, és az, hogy hová szeretnének eljutni. Ez alapozza meg a marketingedet, a márkaüzenetedet, és a vállalkozásod növekedését.

Ha kérdésed van, vedd fel velem a kapcsolatot. Ne felejts el követni a facebook-on és az instagramon!